Zwichnięcie i przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej. Tylna komorowa soczewka wewnątrzgałkowa została przemieszczona do przedniej komory po tępym urazie oka (panel A). Panel B pokazuje nieregularną źrenicę po częściowym przesunięciu soczewki za pomocą kropli mydriatycznych. Gdy pacjent jechał kolejką górską (panel C), przyspieszenie grawitacyjne spowodowało skuteczne przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej (panel D).
Implantacja soczewki wewnątrzgałkowej jest standardową techniką rehabilitacji wzrokowej w chirurgii zaćmy. Zgłaszamy przypadek pacjenta z samoistnym przemieszczeniem przemieszczonego soczewki wewnątrzgałkowej podczas jazdy kolejką górską. U ośmioletniego chłopca wykonano implantację soczewki wewnątrzgałkowej tylnej oraz irydektomię obwodową w wyniku urazowej zaćmy. Oko pseudofakii osiągnęło ostrość wzroku 20/20. W wieku 19 lat, po uderzeniu w prawe oko, pacjent zauważył nieregularnie ukształtowaną źrenicę. Ostrość wzroku zmniejszyła się do 20/25. Badanie lampą szczelinową ujawniło przesunięcie jego tylnej komory wewnątrz gałki ocznej do przedniej komory. Soczewkę złapano przednią część tęczówki, a za nią znajdują się tylko haptycy (ryc. 1A). Nie było żadnych innych obrażeń.
Zmieniono położenie obiektywu wewnątrzgałkowego z powrotem w tylnej komorze po podaniu kropli mydriatycznych pacjentowi, gdy leżał on w pozycji leżącej. Osiągnięto tylko częściową zmianę położenia soczewek wewnątrzgałkowych, przy czym połowa soczewki pozostała przednią częścią tęczówki (ryc. 1B). Pozycja soczewki nie zmieniła się przez następne dwa tygodnie, a chirurgiczne repozycjonowanie zaplanowano na następny tydzień.
W weekend przed zaplanowaną operacją pacjent odbył trzy kolejne przejażdżki na jednej z największych kolejek górskich w Europie (ryc. 1C). Po osiągnięciu wysokości 73 mi osiągnięciu prędkości 130 km / h, pasażerowie są narażeni na siłę dośrodkową 4 G. Godzinę później, pacjent odkrył, że jego prawa źrenica stała się okrągła. Badanie lampą szczelinową potwierdziło całkowite przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej do tylnej komory (Figura 1D).
Zmiana położenia soczewki podczas jazdy kolejką górską była prawdopodobnie spowodowana sympatykomimetycznym poszerzeniem źrenicy podczas pierwszego stromego zjazdu, a następnie przyspieszeniem do 4 G na zakrzywionym torze. Olbrzymia siła dośrodkowa i następująca po sobie zwalniająca prędkość na zboczu w górę zmusiły soczewkę, której ciężar właściwy był większy niż płyn w przedniej komorze, aby ześlizgnęła się z powrotem za tęczówkę. Nienaruszona tylna kapsułka i szkliwo zapobiegły dalszemu przemieszczeniu do tylnego odcinka. W tym przypadku podkreślono wpływ przyspieszenia grawitacyjnego na implanty soczewek wewnątrzgałkowych, które mogą stać się coraz ważniejszym problemem w przypadku coraz częstszego stosowania implantów refrakcyjnych soczewek wewnątrzgałkowych u młodych pacjentów, którzy chcą wykonywać czynności z udziałem wysokich sił G, w których stosuje się okulary lub kontakt. soczewki mogą być niepokojące.
Martina M. Bosch, MD
Klara Landau, MD
Michael A. Thiel, MD, Ph.D.
Uniwersytet w Zurychu, 8091 Zurych, Szwajcaria
michael. [email protected] usz.ch
(3)
[podobne: przeglądarka skierowań, maseczka na wagry lista oczekujacych, badania w 3 trymestrze ciąży ]
[więcej w: spiączka farmakologiczna wybudzenie, ukąszenie osy opuchlizna, maseczka na wagry ]
Comments are closed.
Też słyszałam bardzo dobre opinie o rehabilitacji
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu okulista lublin[…]
Poszłam do dermatolożki i powiedziała, że to nic groźnego
[..] Cytowany fragment: laboratorium[…]
Oprócz tego bardzo pomocne były rehabilitacje
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: boli ząb[…]
zamiast zajadać się tabletkami przeciwbólowymi