Nick Lane, autor Oxygen, studiował biochemię na University of London i zrobił swoje doktoratowe badania na temat wolnych rodników tlenowych w Royal Free Hospital w Londynie, ale potem zostawił naukę, by zostać dyrektorem multimedialnej firmy zaangażowanej do pewnego stopnia w Edukacja medyczna. Jego wiedza uzupełnia tę książkę, zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Oprócz pierwszego rozdziału, który jest oddany w stylu zbliżającym się do nieletniego, książka jest bardzo dobrze napisana i łatwa do odczytania. Lane jasno określa swoje punkty, a jego rozumowanie jest dobrze rozwinięte. Pierwsza część książki jest bardzo interesującą i przemyślaną analizą ewolucji, począwszy od Archeanu i kontynuacji poprzez pojawienie się wielokomórkowych eukariotów, takich jak ludzie. Jest trochę niezręcznego pisania: Nienawiść do tlenu to i tamto, pierwsza wieczna epoka lodowcowa i napięta analogia na temat upartych właścicieli gazet. Na początku książki pojawiają się trzy lub cztery stwierdzenia, które wyglądają jak błędy, ale zostały poprawione w dalszej części książki. Sporym zainteresowaniem cieszą się jednak uwagi Lane a na temat chlorofilu powstającego z purpurowych bakterii. Jeszcze bardziej interesujący jest jego komentarz do tego, że kompleks wydzielający tlen w roślinach powstał z adaptacji katalazy. Ostrożnie zauważa, że odkrycie Fridovicha w postaci dysmutazy ponadtlenkowej było najważniejszym odkryciem w nowoczesnej biologii, by nigdy nie zdobyć Nagrody Nobla , z czym serdecznie się zgadzam.
Druga część książki zaczyna się od doskonałego rozdziału o witaminie C, w którym autor odpowiednio opisuje wybitne dzieło Marka Levine a i cytuje Linusa Paulinga: Ufam biochemii kozła za radą lekarza . następnie pojawia się błąd: Sue-Goo Rhee jest określana jako kobieta, podczas gdy w rzeczywistości jest mężczyzną. Reszta drugiej połowy, choć pouczająca w wielu miejscach, jest głównie kompilacją do teorii autora – mianowicie, że samo starzenie się jest spowodowane wyłącznie uszkodzeniem spowodowanym przez wyciek rodników tlenowych ze starzejących się mitochondriów.
W trakcie tej książki Lane robi kilka ujęć naukowcom, którzy pracują nad małymi obrazami zamiast na wielkim obrazie. Niewiele wie o tym, że duże obrazy, w tym przyczyna starzenia się, powstają w wyniku montażu małych obrazów i że jego własna teoria, prawdopodobnie tylko w części słuszna, wywodzi się z wielu małych obrazów. Cytuje kilka artykułów, które popierają jego ideę, ale nie sprzeciwiają się temu. Pomimo włączenia niewielkiej liczby referencji, książka nie jest doskonałym dziełem stypendium.
Ale nie ma to być jedno. To prowokująca do myślenia popularyzacja ewolucji i biochemii tlenu. Cieszę się, że ją przeczytałem. Pomimo swoich niedociągnięć, mogę polecić książkę mocno ze względu na jej zawartość informacyjną oraz jej przewiewny i przystępny styl. Należy jednak czytać z otwartymi oczami.
Dr med. Bernard M. Babior.
The Scripps Research Institute, Jolla, CA 92037
[przypisy: maseczka na wagry, lek bez recepty na zatoki, endodoncja kraków ]
[hasła pokrewne: spiączka farmakologiczna wybudzenie, ukąszenie osy opuchlizna, maseczka na wagry ]
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: USG piersi[…]
Aby być zdrowym trzeba chcieć się wyleczyć!
Article marked with the noticed of: probolan[…]
Jak pojwi się problem to najlepiej iśc z nim do specjalisty
[..] Cytowany fragment: antiaging[…]
Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620